צבי שוכמן בודק שכר מוסמך

ניהול כספים לעסקים

עיון באתר העיצומים הכספיים של משרד העבודה חושף תמונה מדאיגה של מאות עסקים וחברות ממגוון רחב של תחומים במשק הישראלי, הנדרשים לשלם סכומים גבוהים על עיצומים בגין הפרות שכר. מעסיקים שרוצים להימנע מכך ולפעול בצורה בטוחה בכל הקשור לניהול השכר של העובדים, יכולים להיעזר בשירותיו של בודק שכר מוסמך, בעל רישיון ממשרד הכלכלה.

צבי שוכמן, חשב שכר ומנהל חשבונות בעל ניסיון של 30 שנים, הנו בודק שכר מוסמך שעובד עם עסקים, חברות ונותני שירות רבים. בין יתר עיסוקיו, משמש שוכמן כמרצה מבוקש באוניברסיטה הפתוחה ובמכללות פרטיות בתחום של חשבות שכר ומספק שירותי חשבות שכר במיקור חוץ. לאור ניסיונו המקצועי והטכני הרב בתחום זה, מסייע שוכמן למעסיקים רבים לטפל ולהימנע ממקרים של הפרות שכר, שדינן עיצומים כספיים גבוהים.

בודק שכר להגנת המעסיקים

שוכמן מסביר כי בודק שכר הוא אדם הפועל מטעמו של 'החוק להגברת האכיפה של דיני עבודה', משנת 2011. מטרתו של החוק היא להגן על עובדים מוחלשים, כמו עובדי קבלן, אך בפועל התברר כי ישנן תלונות רבות גם כלפי מעסיקים ישירים. כיום מבצע משרד העבודה ביקורות יזומות מטעמו, באופן מדגמי ובעקבות תלונות ישירות של עובדים, בעקבותיהן מתגלות הפרות שכר רבות וניתנים עיצומים כספיים בסכומים גבוהים.

לדבריו של שוכמן, "לפי החוק, מזמין שירות של עובדי קבלן נושא באחריות מלאה על שכרם כמו הקבלן עצמו. מכאן, שיש לו את הזכות והחובה להזמין בודק שכר שיבקר את הקבלן עבור משכורותיהם של העובדים אצלו. במקרה שהדוח שלי מגלה הפרות, עליו לדרוש מהקבלן לתקנן לפני עריכת דוח המעקב. אם לא יתקן, החוק מאפשר להפסיק את החוזה עם הקבלן".

"הפרות שכר בתום לב יכולות לקרות לכל מעסיק"

הפרות שכר אינן נחלתם של קבלני עבודה בלבד, בעוד מעסיקים רבים מוצאים עצמם נתונים לביקורת של משרד העבודה. שוכמן מציין כי רוב הפרות השכר על ידי מעסיקים נעשות בתום לב וכי בהחלט יש מה לעשות בנידון. למשל, הוא מספר על בעל חברה שהעסיק בני נוער וסטודנטים ושילם להם שכר נאה, אך שעות העבודה הנוספות שלהם לא הוגדרו והוצגו כראוי בתלוש השכר. מעסיק אחר פיטר עובד ללא שימוע כדין ונחשף גם הוא לביקורת.

שוכמן מסביר כי במסגרת הביקורת שעורך משרד העבודה, הוא מבקש לקבל מדגם משכורות של מגוון עובדים ובודק את כל הסעיפים הקשורים לדיני עבודה, למשל האם השכר שולם ובזמן, האם הופרשו כראוי כספים לקופות גמל, וכדומה. במידה והתגלו הפרות מקבל המעסיק מכתב ותוך 30 יום עליו להגיב להפרה. שוכמן מרגיע: "במקרים אלו אני נכנס לפעולה ועובד מול המנכ"ל, איש הכספים וחשב השכר, פועל כדי לתקן את ההפרות ומוציא דוח בודק שכר למשרד העבודה, בו אני עושה כל שביכולתי כדי להציג כיצד הדברים נעשו בתום לב, מהם הצעדים שכבר ננקטו כדי לתקן ומה ניתן לעשות כדי להימנע מההפרות בעתיד".

למשל, חברה תעשייתית גדולה עם 20 עובדים שעברה ביקורת בעקבות דיווח של עובד על אי העברת סכומים שנוקו לגמל. הודות לבדיקה ולטיפול המקצועי של שוכמן, קיבל המעסיק התראה מנהלית בלבד, שמשמעותה אזהרה וסיכון לקנס מוגדל למשך שנתיים, במקום עיצום כספי בסך 100,000 ₪. "במקרים כאלה אני דואג שהכספים עברו כנדרש לחברת הביטוח, בתוספת ריבית והצמדה", הוא אומר.

דוח בודק שכר – תעודת ביטוח מפני עיצומים כספיים

"כמי שמכיר את הנושא מכל היבטיו המקצועיים והטכניים, נתקלתי בכל הטעויות שיכולות לקרות למעסיקים. החקירה המקצועית שאני מנהל והדוחות המפורטים שאני מגיש, כמו גם הפתרונות היישומיים שאני מציע, יכולים לסייע למעסיקים לתקן טעויות, לנקוט בצעדים הנכונים כדי לשפר את התנהלותם הכספית ולחסוך עלויות גבוהות על תשלום עיצומים כספיים", מסכם שוכמן ומדגיש: "מעסיק שמזמין דוח בודק שכר אחת לתקופה עושה לעצמו תעודת ביטוח שיכולה לשמש אותו במקרה של ביקורת ולהעיד בפני המוסדות על נכונותו להתנהלות תקינה".

נגישות